הסרת שיער בלייזר וסרטן

השוואת מחירים - חסכו עד 50%

גוף חלק למשעי, לנשים ובימינו גם לגברים, נחשב יפה יותר ונחשק יותר, ובהתאם יותר ויותר בני אדם פונים לטיפול באחת מתוך מגוון השיטות השונות לסילוק שיער מיותר. הסרת שיער בלייזר היא אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר, בעיקר בזכות היעילות הגבוהה וההבטחה להסרת שיער לפרק זמן ממושך במיוחד (לעתים ניתן להיתקל בפרסומת המתיימרת "להסיר שיער לצמיתות", אולם חשוב לדעת כי טרם הומצא מכשיר שמסוגל לקיים את הבטחה גורפת שכזו).

במקביל עולה המודעות לנזקים הפוטנציאליים השונים של הטיפולים האסתטיים (בין אם ניתוח הגדלת חזה, בין אם שאיבת שומן, בין אם מתיחת פנים ובין אם הסרת שיער בלייזר) ובפרט ישנו חשש מפני מחלת הסרטן. העובדה שמחלת הסרטן הופכת נפוצה יותר ויותר – הערכות עדכניות גורסות כי אחד מכל שלושה בני אדם יחלה במהלך חייו בסוג כזה או אחר של סרטן – גורמת לנו להיזהר, וטוב שכך: מידע רחב בנושא עשוי להיות ההבדל בין בריאות שלמה לבין מחלה קשה.

האם הסרת שיער בלייזר מסרטנת?

הסרת שיער בלייזר מבוססת על גלי אור שהאנרגיה שלהם מותמרת לחום. מאחר שלגלי האור אורך גל ספציפי הם נקלטים אך ורק בפיגמנט שבשורש השערה, פוגעים בו ובכך גם מסלקים את השערה וגם מונעים ממנה לצמוח שוב לתקופה ארוכה וכל זאת מבלי להזיק לעור מסביב. ישנם מספר סוגים של מכשירי לייזר המשמשים להסרת שיער, כשכל אחד מהם מתאפיין באורך גל שונה ועל כן מתאים למקרים שונים: לדוגמה, מכשירים הפולטים גלי אור באורך 810 ננומטר מתאימים לבעלי עור שחום (אך לא כהה לחלוטין; עבורם טרם פותח מכשיר הסרת שיער בלייזר אפקטיבי), ואילו עבור בעלי עור בהיר מתאימים יותר גלי אור באורך 755 ננומטר.

בכל מקרה מדובר בגלי אור ובקרינה שאינה מייננת – בניגוד לקרינה הבוקעת ממכשיר רנטגן, לדוגמה, שהיא כן מייננת ועל כן מסוכנת. קרינה בלתי מייננת היא מוגבלת בעוצמתה, ואינה מסוגלת להוציא אלקטרונים ממולקולות או מאטומים, ובהתאם גם לא מייצרת תאים סרטניים.

ראוי לציין כי ישנם גופים הטוענים כי השפעותיה של הקרינה הבלתי מייננת טרם נחקרו דיין, וכי גם היא, בכמות גבוהה, עלולה לפגוע בבריאותנו (ובפרט לגרום לדיכאון ולפגוע ביכולות הלמידה והחשיבה). יחד עם זאת חשוב להדגיש כי אין שום ממצא המצביע על מתאם בין טיפולי הסרת שיער בלייזר לבין עלייה בסיכון ללקות במחלת הסרטן, וכן שבמכונים רציניים ואמינים תמצאו אך ורק מכשירי לייזר שעומדים בתקנים שקבע ה- FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי).

טיפול הסרת שיער בלייזר אינו מומלץ לנשים הרות, לאנשים הנוטלים סוגים מסוימים של תרופות (ובהן, למשל, רואקוטן) וכן לא באזורים שיש בהם קעקוע, סבוריאה או פסוריאזיס. גם במקרה של בני נוער מתחת לגיל 18 כדאי לשקול היטב את נחיצות הטיפול ובכל מקרה אי אפשר להתחיל בו מבלי לקבל את הסכמת ההורים.

גם למי שנמצא בעיצומה של התמודדות עם מחלת הסרטן, ובפרט לחולים שמקבלים כימותרפיה, אסור לעבור טיפולי הסרת שיער בלייזר שכן הכימותרפיה יוצרת רגישות לאור. בנוסף, מומלץ להמתין לפחות חצי שנה מתום מועד קבלת הכימותרפיה לפני התחלת טיפול הסרת שיער.

ישנם גם רופאים הממליצים למי שבמשפחתו ישנה היסטוריה של מחלת הסרטן, ובפרט סרטן העור, לנקוט משנה זהירות ולא להסיר שיער באמצעות הלייזר, או לכל הפחות להתייעץ עם רופא בעל מומחיות בנושא.

אמצעי זהירות חשוב במיוחד הוא ביצוע הטיפול אך ורק במקום אמין ורציני, שמועסקים בו אנשי מקצוע מנוסים ובעלי ידע נרחב בתחום, והעושה שימוש אך ורק במכשירים שקיבלו את כל האישורים הנדרשים.